a do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Nazwa ERP stanowi skrót od angielskiego enterprise resource planning, co w wolnym tłumaczeniu oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Systemu ERP używa w celach efektywnego zarządzania zasobami firmy. Istnieją różne rodzaje oprogramowania ERP, a jednym z najpopularniejszych jest Comarch ERP Optima polecany dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. ERP jest tak zwanym oprogramowaniem modułowym, czyli można je dobrać w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadało potrzebom danego przedsiębiorstwa. Oprogramowanie ERP pomaga między innymi w efektywnym zarządzaniu finansami, kadrami oraz innymi zasobami firmy. Każde oprogramowanie ERP służy pomocą w efektywnym zarządzaniu firmą czy przedsiębiorstwem wykorzystując do tego celu rozwiązania informatyczne.
Czym jest audyt IT
Jedną z usług oferowanych przez firmę informatyczną jest przeprowadzanie audytu IT. Samo pojęcie audytu oznacza niezależną ocenę danego procesu, organizacji czy systemu przeprowadzoną przez zewnętrzną organizację. Audyt IT ma więc na celu sprawdzenie funkcjonowania systemu informatycznego używanego w firmie, przykładowo takiego, jak Comarch ERP Optima. Przeprowadzanie audytu informatycznego polega na wyrywkowym sprawdzaniu i badaniu czynników mających wpływ na korzystanie z danego oprogramowania używanego w sprawdzanej firmie. Przeprowadzenie audytu IT może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści, począwszy od rzetelnej oceny posiadanego systemu, poprzez informację zwrotną zawierającą porady na temat ulepszenia sprawności systemu informatycznego. Audyt IT oferowany przez firmę informatyczną jest przeprowadzany przez specjalistów, którzy wiedzą na jakie aspekty powinni zwracać baczniejszą uwagę. Przedsiębiorca po przeprowadzonym audycie IT otrzymuje raport z przeprowadzonych badań nad systemem wraz z diagnozą występujących usterek.
Oferta przeprowadzania integracji systemów
Jedną z usług oferowanych przez firmę informatyczną jest przeprowadzanie integracji systemów informatycznych. Integracja systemów informatycznych bywa bardzo przydatną usługą, ponieważ wiele przedsiębiorstw korzysta z kilku różnych oprogramowań i aplikacji wyspecjalizowanych w jednej, konkretnej dziedzinie. Integracja systemów pozwala na scalenie wielu aplikacji w jeden stabilny system, co bezpośrednio przekłada się na usprawnienie pracy z poszczególnymi danymi. Integracja systemów informatycznych posiada wiele korzyści, takich jak zwiększenie płynności komunikacji w firmie, większa spójność danych, ułatwiony dostęp do poszczególnych systemów oraz zwiększenie użyteczności danych. Usługa integracji systemów informatycznych przydaje się w sytuacji, gdy firma korzysta z wielu różnych aplikacji i programów komputerowych. Istnieją jednak specjalne typy oprogramowań, które składają się z wielu modułów dobieranych odpowiednio do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przykładem systemu modułowego jest Comarch ERP Optima, który obsługuje wiele różnych dziedzin związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Modułowe systemy informatyczne
System ERP jest rodzajem modułowego systemu informatycznego, który pomaga w efektywniejszym zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa. Przykładami modułowych systemów informatycznych są takie oprogramowania, jak Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL czy chociażby Comarch ERP Retail. Specyfika modułowych systemów polega na tym, że składają się oddzielnych aplikacji posiadających osobny interfejs. Każdy moduł w systemie ERP odpowiada zarządzaniu konkretnym aspektem związanym z prowadzeniem biznesu. W systemie ERP można wyróżnić moduły, które odpowiadają za zarządzanie takimi kwestiami, jak kadry i finanse, handel i magazyn, księgowość czy sprzedaż w internecie. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa, firma informatyczna dobiera odpowiednie moduły do systemu. W systemach ERP moduł jest definiowany jako procedura, która realizuje w systemie komputerowym jedną lub kilka funkcji przedsiębiorstwa. Wdrażaniem systemu modułowego dla przedsiębiorstw zajmuje się odpowiednia firma informatyczna zatrudniająca konsultantów do spraw wdrożeń.
Na czym polega konsulting
Jedną z usług oferowanych przez firmę informatyczną jest tak zwany konsulting. Konsulting jest taką usługą, która polega na zasięgnięciu porady profesjonalistów od spraw związanych z informatyzacją przedsiębiorstwa. Skorzystanie z usługi konsultingu pozwala przedsiębiorcy na poznanie korzyści płynących z wdrożenia odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Konsulting przeprowadzany przez firmę informatyczną polega na wyjaśnieniu spraw związanych z analizą procesu handlowego, określeniu celów przedsiębiorstwa oraz na ocenie konkurencji. Drugą fazą konsultingu jest tak zwane budowanie, czyli konkretne opracowanie koncepcji, ustanowienie priorytetów oraz opracowanie biznes planu. Dzięki usłudze konsultingu przedsiębiorca może zdecydować się na wdrożenie odpowiedniego rodzaju oprogramowania ERP, które będzie najlepiej odpowiadało potrzebom danego przedsiębiorstwa. Jednym z najczęściej wdrażanych oprogramowań jest Comarch ERP Optima, ponieważ jest najbardziej uniwersalnym systemem, którego funkcje można łatwo dopasować oraz skonfigurować do potrzeb przedsiębiorstw działających we wszystkich branżach gospodarki.
Kto prowadzi szkolenia z obsługi oprogramowania ERP
Współcześnie bardzo wiele firm i przedsiębiorstw korzysta z różnego rodzaju oprogramowań komputerowych, jak chociażby z systemów typu ERP. Firmy informatyczne zajmujące się wdrażaniem odpowiedniego oprogramowania dla przedsiębiorstw oferują usługę szkolenia pracowników z obsługi danego programu komputerowego. Konsultanci do spraw wdrożeń zajmują się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu obsługi takich systemów, jak Comarch ERP Optima czy Comarch ERP XL. Szkolenie pracowników z obsługi danego oprogramowania jest istotnym elementem wdrażania systemów informatycznych w danym przedsiębiorstwie. Konsultant, zatrudniany przez firmę informatyczną, posiada odpowiednią wiedzę z zakresu obsługi oprogramowań, którą dzieli się z pracownikami danego przedsiębiorstwa podczas przeprowadzania szkolenia. Przeprowadzanie szkolenia pracowników z zakresu obsługi systemu posiada wiele zalet, takich jak zwiększona efektywność pracy poprzez zapoznanie pracowników przedsiębiorstwa z działaniem systemu. W trakcie szkolenia pracownicy zapoznają się z programem i jego funkcjami.